İhtiyaçların her geçen gün artması, mevcut ihtiyaçlar devam ederken insan doğasının gereği olan yeni istekler, günlük hayatın monotonluğundan kurtulmak için edinilen hobiler zevkler derken gelir gider dengesini kurmakta zorluk çekiyoruz. Özellikle evli çiftlerin en çok zorlandıkları konular, evlilik ve çocuk ile birlikte gelip omuzlara yüklenen sorumluluğun yanında bir de maddi sorunlar hayatı daha zor hale getirebiliyor.

Eskiden eş dosttan alınan borçlarla bir nebze nefes alıp yola devam ederdik ama şimdilerde nefes almanın yolu eşten dosttan değil bankalardan geçiyor. Bankalar tüketiciler için finansal destek sağlaması ile pek çoğumuzun başının sıkıştığında gittiği ilk adres oluyor. Günümüzde daha çok kredi diye tabir ettiğimiz bu finansal destek elbette ki belirli bir bedel karşılığında temin ediliyor. Genel itibari ile ihtiyaç kredisi ya da diğer adı ile tüketici kredisi olarak tarif edilen bu kredi sistemi uygulanan tüketici kredisi hesaplama yöntemi ile kişilerin maddi ihtiyaçlarının karşılamasını sağlıyor.

Hangi İhtiyaçlar Tüketici Kredisi Kapsamına Girer?

Genel itibari ile kredi kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için temin edilen tutar olarak adlandırılabilir. Tüketici kredisi de tüketim amacı ile satın alınan mal ve hizmetlerin finansmanını karşılamak için verilmiş bir kredi çeşididir. Tüketici kredisinde herhangi bir ticari amaç bulunmaz. En azından banka konuyu bu şekilde belirtir ve tüketici kredisi hesaplama işlemlerini yaparken bunu baz alır.

Kredi Kartları Tüketici Kredisi midir?

Kredi kartları bankaların tüketicilere kısa süreli ve faizsiz borç verme yöntemidir. Bu borç verme kısa süreli olduğu için gecikme durumunda ödenen faiz, tüketici kredisi hesaplama faiz oranından daha yüksek olacaktır.

Kredi İhtiyacında Tüketici Kredisi mi yoksa Kredi Kartı mı Tercih Edilmeli?

Tüketici kredisi hesaplama ve kredi kartı faizi hesaplama oranlarına baktığımızda, kredi kartlarına uygulanan faiz oranlarının daha yüksek olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Bu durumda kredi kartı kullanarak yaptığınız alışveriş sonucunda daha fazla faiz ödeme ihtimaliniz yüksek. Konu ile ilgili bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki kredi kartınızın nakit çekme özelliği ile 1000 TL nakit para çektiniz. Ortalama olarak aylık ödeyeceğiniz faiz tutarı 50 TL olsun. Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz taktirde ödemediğiniz her dönem faizi borcunuza eklenecek ve faizin faizini ödemek zorunda kalacaksınız. Aynı miktarda tüketici kredisi alsanız ve tüketici kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirseniz aylık ödeyeceğiniz faiz tutarı 15 – 25 arası TL arasında olacaktır. Böyle bir durumda bankaların tüketici kredisi hesaplama yöntemlerini araştırıp ihtiyaç için tüketici kredisi çekmek en doğru karar olacaktır.

Tüketici Kredisi Vadesi Ne Kadar?

Bankalar tüketici kredisi verirken tüketici kredisi hesaplama işlemlerinde vadeyi 3 yıldan daha fazla tutmak istemezler. Verilen kredi acil sıkışılan para, tatil, eğitim gibi durumlar için geçerli olduğu için daha uzun vadeli kredi vermeyi kabul etmezler. Ama daha kısa süreli kredi çekmek istiyorsanız banka tüketici kredisi hesaplama yöntemlerini ona göre yapacak ve talep ettiğiniz vadeye göre bir geri ödeme planı oluşturacaktır.

Tüketici Kredisi Çekmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer tüketici kredisi çekmeye karar verdiniz ve tüketici kredisi hesaplama sonucunda çıkan faiz tutarını ödemeyi de kabul ediyorsanız, internet üzerinden ya da bankaların şubelerinden iletişime geçerek tüketici kredisi hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri yaparken kredi notunuzun kredi talebinizi etkileyeceğiniz unutmamanız gerekir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların bireyler ya da kurumlar için oluşturduğu kredi itibarıdır. Yani bankaların görebildiği tüm finansal işlemleriniz bankaların gözünde sizin bir kredi itibarına sahip olmanızı sağlar. Eğer ödemelerinizi düzenli yapıyor, ödenmemiş çek ya da senet, kredi kartı borcunuz yoksa tüketici kredisi hesaplama aşamasında kredi notunuz yüksek çıkacağı için kredi talebiniz büyük ihtimalle onaylanacaktır.

Kredi Notu Puanlaması Kaçtır?

  • Kredi notu bankalar tarafından tüketiciler için belirlenen 1 – 1900 arasında seyreden bir kredi itibarıdır. Finansal geçmişinize ve mevcut durumunuza göre belirlenen bu kredi notu tüketici kredisi hesaplama aşamasında kredi onayınız açısından oldukça önemli bir konudur.
  • 1 – 699 Bankalar açısından en riskli tüketici grubudur. Tüketici kredisi hesaplama süreci olumlu sonuçlanmaz.
  • 700 – 1099 Bankalar açısından orta riskli tüketici grubudur. Tüketici kredisi hesaplama süreci genellikle olumlu sonuçlanmaz.
  • 1100 – 1499 Bankalar açısından az riskli tüketici grubudur. Tüketici kredisi hesaplama süreci bankaların tüketicinin aylık gelirine, çalıştığı kuruma ve mesleğine bakarak karar verdiği bir aşamadır. Olumlu da sonuçlanma ihtimali vardır.
  • 1500 – 1699 Bankalar açısından iyi tüketici grubudur. Tüketici kredisi hesaplama süreci genellikle olumlu sonuçlanır.
  • 1700 – 1900 Bankalar açısından en iyi tüketici grubudur. Tüketici kredisi hesaplama süreci olumlu sonuçlanır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Tüketici kredisi hesaplama aşamasında oldukça önemli olan kredi notunuzu öğrenmek için bankalar ve kredi kayıt bürosu tarafından kurulan Findeks internet sitesine girerek sistemin yönlendirmesi ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Avantajı Nedir?

Öncelikle kredinizin onaylanma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda kredi notu yüksek tüketici bankaların kredi vermeyi talep ettiği kategoridedir. Bankalar ellerindeki parayı kullandırıp bunun üzerinden para kazanmaya çalışıyorlar bu yüzden yüksek kredi notu bankalar arasında farklı alternatifleri tercih etmenizi ve dosya masrafı faiz oranı gibi aşamalarda elinizin kuvvetli olmasını sağlar.

Tüketici Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüketici kredisi hesaplama işlemlerinde oldukça önemli olan kredi notunuzu da öğrendikten sonra acil ihtiyacınızı karşılamak için bankaların internet sitelerini ziyaret ederek tüketici kredisi hesaplama uygulamalarını kullanarak talep ettiğiniz kredinin karşılığında bankaya ödeyeceğiniz ana para ve faiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüketici kredisi çekme aşamasında sizin için en uygun kredi imkanını veren bankayı tercih etmeniz sizin için en doğru karar olacaktır.

Bu yüzden her bankanın ayrı ayrı sitelerini ziyaret etmek yerine tüketici kredisi hesaplama hizmeti veren internet sitelerini ziyaret ederek aynı anda pek çok bankanın tüketici kredisi hesaplama sonucunu elde edebilirsiniz. Böylelikle bankalar arasından sizin için en uygun teklif sunan bankaya gidip yetkililer ile direkt görüşerek kredi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüketici Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Tüketici kredisi çekerken birkaç konuda dikkatli olmalısınız.

  • Öncelikle ihtiyacınızı net olarak belirlemeli ve ona göre kredi talebinde bulunmalısınız. Unutmayın tüketici kredisi hesaplama işlemi çekmek isteyeceğiniz tutar üzerinden yapılıyor. İhtiyacınız olmayan parayı çekmeniz demek ekstra faiz ödemeniz anlamına da geliyor.
  • Bankaların sizin yaptığı tüketici kredisi hesaplama işleminin sonucunda çıkan tutarı incelerken aynı zamanda bankaların istediği dosya masraflarını da dikkate almalısınız. Bankalar kredi faiz oranlarını düşük gösterip bu açığı dosya masrafları ile kapatmaya çalışabiliyorlar. Bankalar özellikle zorunlu olmayan sigorta türleri ile tüketiciyi daha fazla maliyet altına çekebiliyorlar. Bu yüzden zorunlu sigorta dışındaki yaptırıp yaptırmama inisiyatifinizin olduğunu unutmayın.
  • Bankalar tüketici kredisi hesaplama işlemlerini genellikle 3 yıl üzerinden yapar. Bu konuda şunu unutmayın, vade ne kadar uzarsa ödeyeceğiniz faiz oranı da o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden eğer aylık net geliriniz üzerinden yaptığınız hesaplamada çektiğiniz krediyi 3 yıldan daha kısa sürede ödeme imkânınız oluşuyorsa bu fırsatı değerlendirmeli ve fazladan faiz ödemekten kurtulmaya bakmalısınız.

Sonuç olarak kredi çekerken bu aşamaların hepsi hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için en doğru kararı vermenizi kolaylaştıracaktır.