Kredi günümüzde sadece çalışan kesimin değil öğrencilerin de zaman zaman başvurduğu yöntemlerden biri. Okul hayatının yoğunluğunun yanında bir de mali problemler ile boğuşan öğrenciler bazen arkadaşlar ile yapılacak ufak bir tatil için, bazen de eğitimleri için öğrenciye kredi veren bankalar hakkında araştırmaya yapıyorlar. Bankaların sağlamış olduğu finansal destek ile bir süreliğine mali problemlerden kurtulmak isteyenlerin, bankaların verdiği krediler ile alakalı bilmeleri gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Kredi nedir? Kimlere verilir?

Tüketicilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların vermiş olduğu borç paraya kredi ismi verilir. Bankalar bankacılık faaliyetlerini yürütebilmek için tüketiciye borç olarak verdikleri kredi üzerinden paranın kullanım bedeli olarak faiz talebinde bulunurlar. Her bankanın bu konuda farklı kredi faiz oranları olabilir. Öğrenciye kredi veren bankalar öğrenci için verilen kredilerde ayrı bir faiz uygulamasında bulunmazlar.

Öğrenciye kredi veren bankalar tüketiciye kredi verebilmek için bazı genel şartların bulunmasını isterler bunlar;

 • Tüketicinin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Tüketicinin en az 6 aydır süregelen sigortalı yani belgelenebilir gelirinin olması
 • Bu iki özellik olmadığı taktirde bankalar kredi taleplerini kabul etmezler.

 

Hangi ihtiyaçlar için kredi çekilir?

Öğrenciye kredi veren bankalar tüketicinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için farklı başlıklar altında kredi verebilirler bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; taşıt kredisi, eğitim kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Öğrenciye kredi veren bankalar aracılığı ile kredi almadan önce;

 • Krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirin. Bankalar kredi karşılığında paranın kullanım bedeli olarak faiz talep ederler. Eğer yakın çevrenizden bu parayı bulabiliyorsanız kredi çekmeyin
 • Kredi çekerken net ihtiyacınız olan tutarı belirleyin ve öğrenciye kredi veren bankalar ile görüşürken bu tutarı aşmamaya çalışın. Çünkü fazladan çektiğiniz her tutar için ekstra faiz ödemeniz gerekecek.
 • Bütçe planlamanızı yapın ödeyebileceğinizden fazla kredi taksitlendirmesi yapmayın. Öğrenciye kredi veren bankalar gerekli şartları taşıyorsanız kredi talebinizi onaylayacaktır. Ancak bankaların ödeme planı çıkarmasından önce kendiniz bir plan çıkarın, çünkü ödemesini geciktirdiğiniz her tutar için faiz işleyecek ve kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.
 • Öğrenciye kredi veren bankalar hakkında araştırma yaparken bankaların faiz oranlarını kıyaslarken dikkatli olun ve sizin için en uygun krediyi veren bankayı tercih edin. Acele verdiğiniz kararlar ile daha fazla kredi faizi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi notu nedir?

Öğrenciye kredi veren bankalar kredi taleplerini cevaplarken tüketicinin kredi notunu incelerler. Kredi notu sizin bankalar tarafından nasıl göründüğünüzün resmidir.

Kredi notu neye göre verilir?

Öğrenciye kredi veren bankalar için oldukça önemli olan kredi notu, tüketicinin finansal geçmişi göz önünde bulundurularak verilen bir not sistemidir. Tüketicinin kredi ve kredi kartlarının ödeme geçmişi, çek ve senetlerinin piyasadaki geçerliliği, finansal faaliyetlerindeki çizmiş olduğu resim dikkate alınarak bu nota karar verilir.

Kredi notu düşük olursa ne olur?

Öğrenciye kredi veren bankalar eğer kredi talep eden tüketicinin kredi notu düşükse kredi talebine olumlu yanıt vermeyecektir. Düşük kredi notu tüketicinin bankalar gözünde güvenilir olmadığını gösterir.

Kredi notu puanlaması nasıldır?

Öğrenciye kredi veren bankalar kredi taleplerine cevap verirken 0 ila 1900 arasındaki kredi notu sıralamasına oldukça önem verirler. Bu kredi notu puanlaması şu şekildedir;

 • 1 – 699 Bankalar açısından en riskli tüketici grubudur ve bankalar bu tüketici grubunun kredi talebini onaylamazlar.
 • 700 – 1099 Bankalar açısından orta riskli tüketici grubudur ancak bankalar bu tüketici grubunun kredi talebini de onaylamak istemezler
 • 1100 – 1499 Bankalar açısından az riskli tüketici grubudur. Bankalar bu tüketici grubunun finansal geçmişini gözlem altında tutarlar ve genellikle kredi talebine olumlu yanıt veririler.
 • 1500 – 1699 Bankalar açısından iyi tüketici grubudur. Bankalar bu grubun kredi talebini onaylarlar.
 • 1700 – 1900 Bankalar açısından en iyi tüketici grubudur. Bankalar için en güvenilir tüketici grubudur. Pek çok banka bu gruptaki tüketici ile iletişime geçerek kendisi kredi vermeyi talep dahi edebilir.

Kredi notunu kim verir?

Öğrenciye kredi veren bankalar için oldukça önemli olan kredi notu, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından uygulamaya geçirilmiş olan finansal platform olan Findeks tarafından verilir.

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Öğrenciye kredi veren bankalar için araştırma yaparken kredi notunuzu www.findeks.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Öğrenciye kredi veren bankalar hangi belgeleri isterler?

Öğrenciye kredi veren bankalar öğrencinin ihtiyaçlarını karşılarken kendi menfaatlerini de korumak zorundadırlar. Bu yüzden kredi verebilmeleri için bazı şartların olmasını talep edebilirler.

Öğrenciye kredi veren bankalar bu krediyi genellikle eğitim kredi ismi altında vermektedirler

 • Eğitim kredisine öğrenci velisi ile başvurmalıdır
 • Eğer isterseniz eğitim kredisi yerine ihtiyaç kredisi başvurusu da yapabilirsiniz ancak faiz oranları ve avantajlar kıyaslandığında eğitim kredisini tercih etmek daha doğru bir seçenek olacaktır.
 • İstenilen belgeler gelir beyanı, en az 3 – 6 öncesinde başlatılan ve hale devam eden sigorta, kredi notunuz ya da ipotek gösterilebilecek gayrimenkul.
 • Bazı bankalar sadece kredi notuna göre hareket ederek kredi talebini onaylayabilirler.