Piyasalarda en çok araştırılan ve merak edilen, hangi bankanın makas aralığı daha az sorusu bu konu hakkında biraz araştırma yaptım ve verilerle açıklamaya çalışacağım.

Bankaların ne kadar makas aralığı olsa da birbirinden farklı bu bankaların kriterleri sürekli değişken olduğu için araştırmamız tam kesin nitelik taşımıyor, amacımız yatırım yapan insanları bilgilendirmek ve daha fazla kazanç elde etmesini sağlamak.

Döviz makas aralığı döviz alış ve satış rakamları arasındaki fark. Bankalar döviz alış satış fiyatları arasında marj uyguluyor. Hafta içi mesai saatleri içerisinde makas aralığı nispeten daha az olurken mesai saatleri dışında ve hafta sonu cumartesi pazar günleri ile diğer tatil günlerinde makas aralığı artıyor.

Mesai Saatleri Dışında Makas Aralıkları

Mesai saatleri dışında dolarda en yüksek marjı uygulayan banka Halkbank olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte Halkbank mesai saatleri içerisinde en uygun dolar satış fiyatını veren bankalardan birisi.

Piyasaların açık olduğu mesai saatleri içerisinde HSBC, QNB Finansbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’nın en düşük makas aralığını uyguladığını gördük.

Ayrıca bu bankalar incelenen 13 banka arasında en uygun dolar satış kuruna sahipler. Yani mesai saatleri içerisinde bu bankalardan daha uygun fiyatla dolar alınabilir.

Piyasalar açık iken HSBC 0,015 dolar, Halkbank 0,018 dolar, QNB Finansbank 0,018 dolar, Ziraat Bankası ise 0,0245 dolar yaklaşık olarak makas farkı koyuyor.

Mesai Saatleri İçinde En Yüksek Makas Aralıkları

Mesai saatleri içerisinde en yüksek makas aralığını koyan bankalar ise Akbank, ING Bank ve Garanti Bankası olarak gözüküyor. Bu bankalar 0,05 dolar civarında alış-satış marjı uyguluyor.

ING Bank 0,054 dolar, Akbank ve Garanti Bankası 0,05 dolar makas farkı uyguluyor. Ayrıca bu bankalar en yüksek dolar satış kuru belirleyen bankalar olarak göze çarpıyor.

Mesai saatleri içerisinde en yüksek fiyattan dolar bozumu yapan bankalar ise  HSBC, ING Bank, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Halkbank.

Ayrıca 5/24 işlem yapabileceğiniz döviz dışında da birçok enstrümanı alıp satabileceğiniz makas farkı bankalara göre çok düşük olan Türkiye Finans Bankasının TFX Target uygulaması da fazlasıyla tercih edilmekte.!

Değerli okurlar, Makas Aralığı En Düşük Bankalar Hangisi? hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bunun dışında Gram altın makas aralığı en az olan banka 2021, Döviz makas aralığı en az olan Banka 2021, Altın makas aralığı en az olan banka 2021, Gram altın makas aralığı en az olan banka 2021 Başlıklar hakkında bilgi için Google’da arama yapabilirsiniz