Günümüzde konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve bunlara benzer kredi türlerinden yararlandıktan sonra, borcunu ödemekte sıkıntı yaşayan ve bu nedenle çözüm arayan birçok kişi bulunmaktadır. Bu durumun farkında olan bankalar, tüketicilere ödeme konusunda kolaylık sağlamak amacıyla kredi yapılandırması adı altında bir çözüm bularak, tüketicilerin borçlarını hiç ödeyememesi yerine daha kolay ödemesi konusunda kolaylık sağladı. Yapılandırma yapılan kredi borçlarının tüketicilere daha farklı faiz oranlarıyla sunulduğu görülürken, bu durumdan kısa vadede tüketiciler, uzun vadede ise bankalar kazançlı çıktı diyebiliriz.

Aynı durumun kredi kartı borçları için de uygulandığını söylemek mümkünken, yine kredi kartı yapılandırma faiz oranları da kredi yapılandırmaları gibi tüketicilerin karşısına farklı oranlarla çıktı. Kredi yapılandırmalarında, vade sayılarının uzadığı görülürken, vade miktarlarının da azaldığı göze çarpmakta. Kredi yapılandırmasında vade sayısının bankadan bankaya değişim gösterdiği görülürken, 72 aya yapılandırma yapan bankalar da olduğu bilinmekte. Bu nedenle size en kolay şekilde ödeme imkanı sunan bankalardan, 72 aya kadar vade talep edebilmeniz mümkün.

Kredi Yapılandırmasının Hesaplanması Nasıl Gerçekleşir?

Kredi kullanmakta olan bir kullanıcı, kullanmış olduğu kredide öncelikle belirli faiz oranları ve vadelerle karşılaşırken, kredi yapılandırması durumunda ise bu vadelerin ve faizlerin tamamen değiştiğini görebilmektedir. Yapılandırma esnasında, öncelikle kalan borcunuz üzerinden anaparaya odaklanılmaktadır. Sonrasında ise faiz tutarı, kalan vade sayısı ve faiz oranı gibi etkenler ortaya çıkmaktadır. Tüm ortaya çıkan bu unsurlar bir araya getirilerek, kredi yapılandırma işlemi gerçekleşmektedir. Eğer bu açıklama “kredi borcu yapılandırma nasıl olur?” sorunuz için yeterli değilse, kredi yapılandırma hesaplama araçlarından yardım alabilir ve bu sayede daha net bir sonuç elde edebilirsiniz. Öte yandan kredi kartı borcu yapılandırma konusunda da yine farklı seçeneklerle karşılaşacağınızı söylemek isteriz.

Kredi kartı yapılandırma faiz oranları, normal oranlara göre farklı veriler içerdiği için vade ve vade tutarınız azalırken, toplam borcunuzun arttığını görebilmeniz olası bir durumdur. Kredi yapılandırması konusunda, bankaların faiz oranlarının normal kredide olduğu gibi değişim gösterdiği görülebilmektedir.

Kredi Yapılandırması Sırasında Ne Gibi Unsurlara Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Kredinizi yapılandırmak istiyorsanız, bu konuda öncelikle bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi yapılandırması konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, kar ve zarar hesabıdır. Kredi yapılandırmasının genel anlamda zararla sonuçlandığı görülürken, bazı zamanlarda ise tüketicilere kar ettirdiği görülebilmektedir. Bankalara göre yapılandırma faizleri farklı olurken, örnek olarak; kredi yapılandırma garanti bankası faiz konusunda yüzde 1,03 oranını sunarken, farklı bir banka 1,24 oranını sunabilmektedir. Ancak şöyle de bir durum vardır ki; bankalar belirli zamanlarda faiz oranlarını önemli ölçüde düşürebilmektedir. Eğer siz bu zamanlarda kredi yapılandırmasına giderseniz, kredi yapılandırması işleminden zarar yerine kar elde etmiş olursunuz. Öte yandan kredi borcunuzu ödemeniz konusunda herhangi bir zorluk yaşamıyor olsanız bile, faizlerin düşmesiyle birlikte kredi yapılandırmasıyla ödeyeceğiniz tutarı daha az bir rakama indirebilirsiniz.

Borç Transferi İle Kredi Yapılandırması Yapmak

Kredi borcunuzu ödemekte zorlanıyor ve bankanızdan da bu konuda herhangi bir destek alamıyorsanız, bu konuda tek çözümün başka bankalara başvurmak olduğu ufakta gözüküyor. Bazı bankalar, kredi yapılandırma işlemi yapmamakta ve bu nedenle tüketiciler büyük zorluklar yaşamaktadır. Bu durumda kredinizi başka bankaya taşıyarak, yeni bir yapılandırma işleminden faydalanmanız mümkündür. Üstelik taşımış olduğunuz bankada daha farklı faiz oranlarından faydalanmanız durumunda, bu işlemden zarar etmek yerine kar elde etmiş olursunuz. Bu nedenle kredi borcu transferinin, bankanızın size kolaylık sağlamaması durumunda en mantıklı işlem olacağını söylemek doğru olacaktır. Üstelik bankaların bu işlem sonrasında 48 aya kadar vade imkanı sağladığını bilinmektedir. Finansbank, Garanti Bankası, TEB, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, ING, Yapı Kredi ve İş Bankası bu konuda yardım alabileceğiniz bankalar olarak karşınıza çıkmaktadır. Böyle bir imkandan kredi kartı borçlarınız için de yararlanabileceğinizi söylemek isteriz. Bu konuda da öncelikle kredi kartı yapılandırma hesaplama işlemi yapmanız, elde edeceğiniz karı daha net gösterecektir.

Hangi Kredi Türlerinde Yapılandırma Yapılabilir?

Günümüzde kredi yapılandırması konusundan haberdar olan tüketiciler, her kredi türü için bu yapılandırmanın söz konusu olup olmadığını merak etmektedirler. Hatta bu konuda, ihtiyaç kredisi yapılandırma olur mu?, taşıt kredisi yapılandırma olur mu? ve konut kredisi yapılandırma olur mu? gibi birçok soru sorulmaktadır. Kredi yapılandırması konusunda, çoğu kredi türü için bankalardan yardım alabileceğinizi söylemek isteriz. Bu nedenle ödeme konusunda zorluk çekmeniz ya da kredi faizleri konusunda bir düşüş meydana gelmesi durumlarında, hemen bankanızdan yapılandırma talep etmenizi önermekteyiz.

Kredi Yapılandırması İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Kredi yapılandırması konusunda bankaların belli başlı şartları olduğunu söylemek mümkünken, bazı bankaların ise herhangi bir şart koşmadığını söylemek doğru olacaktır. Örnek olarak; kredi yapılandırma Akbank için farklı şartlarla tüketicilerin karşısına çıkarken, Denizbank için farklı şartlarda tüketicilerin karşısına çıkabilmektedir. Tüketicilerin kredi yapılandırması işleminden yararlanabilmesi adına öncelikle, daha önce kredi yapılandırması işleminden faydalanmamış olmaları gerekmektedir. Kredi yapılandırması konusunda en temel şart olarak, bu şartın tüketicilerin karşısına çıktığını söylemek mümkündür. Bununla birlikte yapılandırma konusunda üçüncü şahısların araya girmemesi gerekmektedir. Borç kimin adınaysa, yapılandırma işlemini gerçekleştirebilecek tek kişi de yine borcun sahibi olacaktır. Bu gibi şartlara dikkat edilmesi durumunda, her türlü bankanın yapılandırma işleminden istediğiniz gibi faydalanabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte kredi kartı borçlarının yapılandırılması konusu da yine aynı şartlarla tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Öte yandan yapılandırmalar adına günleri takip etmek çok önemlidir. Kredi yapılandırması için ya da kredi kartı yapılandırma son gün gibi tarihleri mutlaka takip etmek gerekir.