Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin, bankalar nezdinde ki en önemli referansı kredi notlarıdır. Bankalar kendi müşterisi olsun ya da olmasın, kredi başvurusu yapan herkesin kredi notuna bakarak olumlu ya da olumsuz bir karar vermektedirler. Kredi notu, kişilerin bankalardan kullandığı kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin kullanım ve ödeme alışkanlıkları dikkate alınarak oluşmakta ve belirlenmektedir.

Kişiye özgü olan kredi notu bankalarla sürekli bir ilişki içerisinde olan kişiler için oldukça önemlidir. Bu notun düşük olması, kredi çekilememesine ve hatta kredi kartı kullanılamamasına neden olabilmektedir. Bunun dışında son dönemlerde, ev kiralarken hatta araç kiralarken bile firmalar kredi notuna bakmak istemekte ve buna göre bir değerlendirme yapmaktadırlar. Kişinin çektiği borcu geri ödeyebilme gücünü gösteren en önemli unsur konumunda olan kredi notu bu sebeple ticaret hayatında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsedilen kredi notu stabil bir puan değildir. Kişinin yaptığı tüm mali işlemler dinamik olarak kredi puanını olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Burada kredi notunu etkileyen faktörler üzerinde bilgi sahibi olunması oldukça öne arz etmektedir. Aksi durumda yapılan yanlışlar neticesinde kredi puanı çok kötü noktalara düşebilir ve uzun bir süre nakit ihtiyacının giderilememesine neden olabilir. Kredi notunu etkileyen faktörler saptanıp bunlar iyi bir şekilde uygulanırsa, kişiye bankalar ve finans kuruluşları ile yapacağı işlemlerde büyük kolaylıklar sunulacaktır. Kredi notunu etkileyen faktörler listesinde, herkes tarafından bilindiği gibi en önemli madde kişinin güncel borç durumudur. Güncel borç durumu aylık olarak kişinin kredi puanının düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir. Her ay borcunuzu düzenli ödemeniz kredi puanınızı yükseltecek bir unsurdur. Borç durumu dışında da kredi notunu etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin neler olduğu ve detaylı açıklamalarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Kişinin kredi notunu etkileyen faktörler listesi

  • Kredi kartı borçlarını ödeme düzeni: Kredi kartlarının aylık borç ödemelerinin düzenli olup olmaması, kredi notunu etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Borcun tutarı düşük bile olsa, zamanında ödenmemiş olması olumsuzluk yaratacaktır.
  • Banka kredilerin ödeme düzeni: Bankalardan çekilen ev, taşıt ya da ihtiyaç kredilerinin aylık taksitlerinin zamanında ödenmesi de kredi notunu etkileyen faktörler arasında çok önemli bir maddedir. Kredi kartı borçlarına göre daha yüksek tutarlarda olan kredi borçlarının düzenli ödenmesi kredi notunun olumlu bir görünüşte olmasını sağlamaktadır.
  • Bankalardaki mevcut borç durumu: Kişinin tüm bankalara olan toplam borcu kredi notunu etkilemektedir. Borcun çok yüksek olduğu ve gelirin borca göre daha az olduğu dönemlerde kredi notu düşebilmektedir. Bu borçlara kullanılan kredi ve kredi kartları, avans hesap borçları gibi tüm borçlar dahildir.
  • Bankalardaki varlık durumu: Banka hesaplarındaki varlık durumu, kişinin kredi notunu etkileyen faktörler içerisinde olumlu olarak etkileyen faktörlerinden bir tanesidir. Varlık durumu ne kadar fazla olursa kredi notu da o kadar yüksek olur.
  • Yeni kredi ve kredi kartı kullanımları: Kişinin bankalardan kullandığı her yeni kredi, yeni kredi kartı ve kredi kartı artışları da kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır. Hiçbir bankacılık ürünü kullanmayan bir kişinin kredi puanı; kişinin ödeme alışkanlıkları belirlenemeyeceğinden hesaplanmaz.
  • Borçlar ile kredi limitlerinin oranı: Kişinin hakkı olduğu kredi limitini ne kadar kullandığı kredi notu için önemlidir. Kredi limitinin tamamını kullanan kişilerin kredi notu düşük olabilmektedir.
    Ödeme geçmişindeki olumsuzluklar: Kredi notu belirlenirken, son 5 yıllık süre zarfındaki ödeme düzeniniz dikkate alınmaktadır. Bu süre zarfında yaşanan olumsuz durumlar kredi notunu düşürmektedir. Özellikle takip ve haciz süreçlerine girmiş kişilerin kredi notu çok düşük seviyeler düşmektedir.