Son zamanlarda yazılı ve görsel basında çokça gördüğümüz banka kredi faiz oranları kredi çekmeyi düşünen pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Yaşam içerisinde ihtiyaçları karşılamakta zorlanınca, acil ihtiyaçlarda ya da geleceğe yatırım yapmak istediğimizde ilk alternatifimiz olan bankalar kredi faiz oranlarının düşmesi ile birden hayatımızın odak noktası oldu. Kredi çekmeyi düşünenler şimdiden bankacılık terimleri ile ilgili araştırma yapmaya başladılar bile bu terimlerden en merak edileni ise kredi notu. Bu yazımızda sizler için pek çok kişinin kafasında soru işareti oluşturan kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabını vereceğiz. Ama öncesinde kredi çekme aşamasında bilmeniz gereken konular hakkında kısa bilgileri de sizinle paylaşıyoruz.

Kredi ve Kredi Faizi Nedir?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusu ile yola çıkanların bilmesi gereken konulardan biri olan kredi, herhangi bir ihtiyacınızı karşılamak için bankalardan talep edilen geri ödeme taahhütlü borç paradır. Bankalar tüketicilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılarken kendi ticari ve bankacılık faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için verdikleri bu kredi üzerine paranın kullanma bedeli olarak belirli bir miktar artış uygularlar bu işleme faiz denilir.

Hangi İhtiyaçlar İçin Kredi Çekilir?

Kredi kişilerin finansal ihtiyaçlarının genel adıdır. Yani her türlü ihtiyaç için kredi çekilebilir. Bankacılık sektöründe tüketicilerin daha kolay ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için krediler, konut kredisi, taşıt kredisi, tüketici kredisi gibi isimler ile anılıyor. Eğer belirtilen kredi çeşitlerinden birine ihtiyacınız varsa sizin de ilk sormanız gereken soru kredi notumu nasıl öğrenebilirim olmalı.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun en önemli aşamalarından biri olan kredi notu ya da kredi puanı, bireylerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali dengenin raporlanması sonucu elde edilir. Bankalar çok uzun yıllardır kredi vermeden önce tüketicilerin kredi notuna bakarak kredi kullandırıp kullandırmamaya karar verirler.

Kredi Notu Puanlaması Nasıldır?

Eğer kredi notumu nasıl öğrenebilirim diyorsanız kredi notunuzu öğrendikten sonra bankaların gözündeki durumunuzu öğrenmeniz açısından bu puan sıralaması hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kredi notu puan sıralaması şöyledir;

 • 1 – 699 Bankalar açısından en riskli tüketici grubudur.
 • 700 – 1099 Bankalar açısından orta riskli tüketici grubudur.
 • 1100 – 1499 Bankalar açısından az riskli tüketici grubudur.
 • 1500 – 1699 Bankalar açısından iyi tüketici grubudur.
 • 1700 – 1900 Bankalar açısından en iyi tüketici grubudur.

Kredi Notu Düşük Çıkarsa Ne Yapılabilir?

 • Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabında düşük bir kredi notu ile karşılaştıysanız kısa vade için çözüm bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak aşağıda belirtilen adımları izleyerek bir ilerlemeniz durumunda kredi notunuzun yükselme ihtimali var.
 • Öncelikle kredi kartı borcunuz varsa tamamını kapatmalısınız.
 • Yapabileceğiniz bütün harcamalarınızı kredi kartı üzerinden yapıp ay sonunda gerekirse hepsini toplu olarak kapatmalısınız.
 • Kredi borcunuz varsa ya da düzensiz ödeme durumunuz varsa kredi borcunuzu kapatmalı ve bu konudaki negatif görüntüyü ortadan kaldırmalısınız.
 • Bütün faturalarınıza kredi kartından otomatik ödeme talimatı vermelisiniz ve ödemeleri aksatmamalısınız.
 • Farklı bankalardan birkaç gün ara ile kredi kartı talebinde bulunun, farklı kredi kartlarınızın olması bankalar açısından harcama potansiyeliniz olduğunu gösterecektir. Bu kredi kartlarını kullanıp düzenli ödeme yaptığınız taktirde sizin için olumlu bir etki oluşturacaktır.
 • Kredi kartlarınız için limit yükseltme talebinde bulunun, bu durum bankalarda olumlu bir etki oluşturacaktır.

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Ne gibi Avantajı Var?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim dediniz ve öğrendiğiniz not yüksek çıktıysa şanslı gruptasınız demektir. Kredi notunuzun yüksek olması sizi bankaların kredi vermek istediği tüketici konumuna getirir. Bankalar için risksiz güvenilir müşteri konumundasınızdır ve bu yüzden bankalar kredi verirken zorluk çıkarmayacaktır. Ayrıca notunuzun yüksek olması bankalar ile görüşürken faiz oranları ve dosya masrafları inisiyatif uygulanılabilen aşamalarda pazarlık yapma imkânınız olmasını sağlayacaktır. Bütün bankalardan kredi kullanabilme imkânınız olduğu için bankalar güvenilir müşteriyi kaybetmemek için kolaylık sağlayacaktır.

Kredi Notunu Kim Belirler?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusundan sonra en çok sorulan soru kredi notunun kimin belirlediği oluyor. Kredi notu Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından uygulanan Findeks’te belirlenen bir puanlama sistemidir. Yani ülke çapında öncülük eden bu bankalar bireyler hakkında bilgileri Findeks’te bir havuzda topluyor ve her banka tüketicinin kendi bankası ile bir problemi olmasa dahi başka bankaya olan borcu ya da ödememiş çek ve senetleri hakkında bilgi sahibi oluyor. Findeks tüketicilerin finans sektörü tarafından nasıl görüldüğünü gösterir.

Findeks ’ten Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabını en güvenli ve uzman platformdan almak istiyorsanız öncelikle;

 • findeks.com sitesine giriş yapmalısınız
 • Sitede işlem yapabilmek için üyelik işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor
 • Üye olma kısmında bireysel ya da kurumsal alternatiflerinden birini seçmelisiniz
 • Üyelik işleminden sonra karşınıza çıkan ekrana T.C. kimlik numaranızı sonrasında şifrenizi girmelisiniz, devamında karşınıza çıkan doğrulama resmini onaylamanız gerekiyor.
 • Bir sonraki aşamada bankacılık siteminde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir şifre geliyor ve bu şifre ile sisteme giriş yapmış oluyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan ekranda ‘’notumu al’’ kısmını tercih ettiğinizde bankaların hakkınızda kredi onaylayıp onaylamama konusunda olukça önemli olan kredi notunuzu öğrenmiş oluyorsunuz.

Pek çok kişinin kafasında soru işaretleri oluşturan kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabını verdikten sonra ki aşamada yapılması gerekenler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

 • Kredi notunuzu da öğrendikten sonra çekeceğiniz kredi konusunda bankalar ile görüşmeden önce kendiniz için bir ödeme planı oluşturmalısınız. Öncelikle aylık net hane gelirinize bakmalı faizi ile birlikte ödeyebileceğiniz net miktarı netleştirmelisiniz. Bunları hesaplarken aniden ortaya çıkabilecek giderleri göz önünde bulundurmanızda fayda var. Kredi çektikten sonra ödemeleri aksatmanız ya da ödeyememeniz ilerleyen zamanlarda tekrar kredi ihtiyacınız olduğunda sorduğunuz kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabında hüsrana uğramanıza sebep olacağı gibi aynı zamanda ödenmeyen krediler yüzünden uygulanan faizler de çok büyük maddi kayıplar yaşamanıza sebep olacaktır.
 • Ödeme planı oluşturduktan sonra internet üzerinden bankaların internet sitelerine girerek kredi faiz oranlarının hesaplayabilir, bankaların tekliflerini alabilir ya da bu konuda hizmet veren internet sitelerini ziyaret ederek daha kısa sürede daha çok bankanın verdiği teklifleri değerlendirebilirsiniz.
 • Bankaların tekliflerini incelerken faiz oranları kadar bankaların uyguladığı dosya masraflarını da dikkate almalısınız. Bazen bankalar tüketicilerin dikkatini çekmek için düşük faiz oranları ile kredi verme teklifinde bulunurken dosya masrafları bu açığı kapatma yönünde hareket edebiliyorlar
 • Dosya masrafları içerisinde bulunan sigorta ücretleri dikkat etmeniz gereken diğer konulardan biri. Eğer isterseniz zorunlu olan sigortalar dışındakileri iptal ederek bu masraftan kurtulabilirsiniz. Bu konuda inisiyatifin sizde olduğunu bilmelisiniz.
 • Eğer kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabında yüksek bir kredi notu ile karşılaştıysanız bankalar ile görüşme yaparken faiz oranları ve dosya masrafları gibi konularda pazarlık etme şansınızı değerlendirmeniz sizin adınıza faydalı olacaktır