En yaygın ödeme aracı olan kredi kartları bugün hemen hemen her sektörde ve küçük –büyük bütün işletmelerde kullanılabilmektedir. Kişileri nakit taşıma zorunluluğundan kurtaran, taksitli alışveriş yapabilme imkanı tanıyan ve maddi sıkıntıların olduğu dönemde dahi alışveriş yaptırabilen kredi kartları, bankalar için de önemli bir gelir kaynağıdır. Bankalar, müşterilerine belirli bir limit dahilinde kredi kartı vermektedir.

Netice itibariyle bir borçlanma türü olduğu için, herkesin borçlanabileceği tutar birbirinden farklı olmaktadır. Bankalar çeşitli şartları sağlayan müşterilerine zaman içerisinde kredi kartı limit yükseltme işlemi yapabilmektedir. Yaptığı harcamalar ile limiti dolan müşteriler kredi kartı limit yükseltme işlemi için sıklıkla bankalara başvurmaktadır. Ancak bankalar her müşterinin kredi kartı limit yükseltme talebine olumlu cevap vermemektedir. Kredi kartı limit yükseltme işlemini gerçekleştirebilmek için banka nezdinde olumlu bir finansal izlenimin olması gerekmektedir.

Kredi Puanı Yüksek Olana Yüksek Limit

Tüm bankacılık işlemlerinde karşımıza çıkan kredi puanı, kredi kartı limit yükseltme işleminde de en önemli kriterdir. Hem yeni kredi kartı başvurularında hem de limit yükseltme işlemlerinde kişinin sahip olduğu kredi puanı belirleyici bir unsurdur. Müşterinin bankadaki en önemli referans kaynağı olan kredi puanı, yüksek limitli kredi kartı kullanmak için oldukça önemlidir. Kredi kartı limit yükseltme başvurusunda bulunan kişilerin ilk olarak kredi puanları kontrol edilmektedir. Bankanın uygun gördüğü ve kredi puanı yüksek olan kişilerin kredi kartı limitleri yükseltilebilmektedir. Bunun için geçmiş dönem finansal işlemlerin olumlu olması ve diğer bankacılık işlemlerinden kalan bir borcun olmaması gerekmektedir.

En Fazla Gelirin Dört Katı Limit

Harcama düzeni olmayan ve gelir gider dengesini iyi sağlayamayan kişiler ödeyemeyecekleri borçların altına girebilmektedir. Her ay gelirinden fazla harcama yapan ve sonucunda borcu başka bir borçla kapatma arayışına giren kişiler büyük bir ekonomik sıkıntı içine düşebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yaptığı çalışmalar neticesinde, kişinin gelirinin en fazla dört katı kadar kredi kartı limiti olabileceğini kararlaştırdı. Buna göre kredi kartı başvurusu sırasında aylık gelirini beyan eden kişilerin, kredi kartı limiti en fazla gelirinin dört katı kadar olabilecektir. Daha yüksek limitli bir kredi kartı alınmasına izin verilmeyecek ve kredi kartı limit yükseltme işlemleri de kişinin geliri ve harcamaları göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

Her Bankadan Ayrı Bir Kredi Kartı Limiti

Ülkemizde çoğu kişinin farklı bankadan veya aynı bankadan birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı limit yükseltme talebi olumsuz karşılanan kişiler, başka bankaların kredi kartlarını kullanarak toplam kullandıkları limiti, artırabilmektedir. Ülkemizdeki bankalarda kredi kartı limitleri ile ilgili iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi, kişinin sahip olduğu kredi kartlarının her biri için ayrı ayrı limit tanınmasıdır. Yani kişiye başvurduğu her bir kredi kartı için yeni bir limit hakkı tanınmakta ve bu hak kredi kartı limit yükseltme işlemi için de kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem büyük bankaların kredi politikaları açısından riskli görüldüğü için kullanımı azalmıştır. İkinci ve daha yaygın olarak kullanılan kredi kartı limit belirleme yöntemi ise, müşterilerin her bankadan tek bir kredi kartı limiti olmasıdır. Bu yönteme göre her müşterinin her bankada belirli bir limiti vardır, ve bu limit dahilinde kredi kartı kullanabilecektir. Kişi aynı bankadan birden fazla kredi kartı kullanmak istese bile bu limitlerin dışına çıkamayacaktır. Kart sahibinin her bankaya belirli bir tutarın üzerinde borçlanmasını izin verilmeyecek ve bu sayede çok yüksek limitli kredi kartı kullanmasının önüne geçilecektir. Bu ikinci yöntem kredi kartı limit yükseltme işlemi için de geçerlidir. Kredi kartı limit yükseltme talep eden müşterinin o bankadaki borç limiti aşılmamış ise bu talep olumlu karşılanabilir, Ancak kredi kartı limit yükseltme talebi ile borç limiti aşılacaksa bu talep geri çevrilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Daha önceleri bankalar, müşterilerin harcamalarını baz alarak kredi kartı limit yükseltme işlemini yapabilmekteydi. Ancak yapılan düzenlemeler neticesinde kredi kartı limit yükseltme işlemi sadece kart sahibinin talebi ile gerçekleşebilir hale geldi. Bankalar bu durumda, limit artışı için uygun gördüğü müşterilerine bildirim yaparak, onay vermeleri halinde kredi kartı limit yükseltme işlemini gerçekleştirmektedirler. Ancak müşteri kredi kartı limit yükseltme onayı vermez ise banka limiti artıramamaktadır.

Kredi kartı limit yükseltme talebi müşteriden de gelebilir. Kart sahibi, bankaya limit artırma talebini yazılı veya sözlü olarak iletmek zorundadır. Kredi kartı limit yükseltme talebini bankanın tüm şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden, telefon bankacılığı üzerinden, mobil bankacılık uygulamaları üzerinden ve hatta bankanın ATM’leri üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Banka kredi kartı limit yükseltme başvurusunda bulunan kişilerden aylık gelirlerini belgeleyecek bir evrak talep edebilir. Bu evrakın bankaya verilmesi ve bankanın onay vermesi durumunda kredi kartı limit yükseltme işlemi tamamlanacaktır.

Ödenmemiş Borçlar Limit Artışına Engel Olabilir

Birden fazla kredi kartı kullanan kişilerin başka bankaya olan ödenmemiş borçları kredi kartı limit yükseltme işlemine engel olabilmektedir. Bankaya yapılan kredi kartı limit yükseltme talebi sonrasında, banka kart sahibinin tüm bankalardaki ödeme dengesini inceler. Yapılan incelemelerde sürekli borcu gecikmeye düşen ve borçları düzenli bir şekilde ödenmeyen kişilerin kredi kartı limit yükseltme talebi kabul edilmez. Bu yüzden uzun vadede bankalar ile sıkıntı yaşamamak ve hem kredi hem de kredi kartı kullanımında yüksek limitlere sahip olabilmek için, ödeme dengesinin iyi bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Tüm borçların son kullanma tarihinden önce ödenmesi, kişiye bankalarda yapacağı tüm işlemlerde büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Çok Fazla Kredi Kartı Başvurusunda Bulunmayın

Kredi kartı limit yükseltme işlemi yerine yeni bir kredi kartı almak isteyen ve bu yüzden her bankaya başvuru yapan kişilerin finansal sicilleri olumsuz etkilenebilmektedir. Çok kısa süre içerisinde yapılan gereksiz kredi kartı başvuruları, kişinin kredi puanını olumsuz anlamda etkileyecek ve hem kredi kartı almasına hem de kredi kartı limit yükseltme işlemine engel olacaktır. Bunu yapmak yerine mevcut borçların zamanla ödenmesi ve borçlar kapatıldıktan sonra yeni bir kredi kartı ya da kredi kartı limit yükseltme başvurusu yapılması gerekmektedir.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı?

Herkesin gelir ve giderleri birbirinden farklıdır. Bununla beraber yapılan harcama miktarları da kişiden kişiye değişebilmektedir. Kredi kartı limiti belirlenirken bu hususların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Harcama yapmayacağınız tutarlarda bir kredi kartı limitinizin olması pek işinize yaramayacak, aynı şekilde harcama tutarından daha düşük limitteki kredi kartı da işlevsel olmayacaktır. Dolayısıyla kişinin harcama ve gelir dengesi göz önünde bulundurularak makul bir limit belirlenmelidir. Belirlenen limit zaman içerisinde talepleri karşılayamaz hale gelebilir. Bu durumda bankaya kredi kartı limit yükseltme talebi iletilerek, limitin istenilen seviye çekilmesi sağlanabilir. Ödemelerin düzenli olması ve çok fazla borcun gecikmeye düşmemesi kredi kartı limit yükseltme talebinin çok kısa süre içerisinde onaylanmasını sağlayacaktır.