Kara Listedeyim Kredi Alabilir Miyim?

Kara Listedeyim Kredi Alabilir Miyim?

Muhtelif lüzumlar yönünde bankalardan ve finansal kuruluşlardan kredi kullanarak bu kredilerin ödeme tasarılarına geçim göstermeyen harcayıcılar Merkez Bankası Kara Listesi’ne ismini yazdırmaktadırlar. Bu harcayıcıların Kara Liste’ye ismini yazdırması sonrasında finansal yaşantılarında ve çalışmalarında aksaklıklar ve problemler doğmaktadır. Özellikle ismi Kara Liste’de geçen pek çok şahıs finansal çalışmalarında yaşamış olduğu nakit problemleri yönünde kredi kullanmak istemekte ve kara listedeyim kredi almak istiyorum söylemesi ile bankalara başvuru etmektedir.

Kara Listedeyim Kredi Alabilir Miyim?

Aşinayı gibi bankacılık operasyonları sırasında tüm finansal geçmişler ve faaliyetler Kredi Kayıt Ofisi tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu sebeple negatif ödeme ciddiyetsizlikleri ve gecikmiş ödemeler KKB tarafından negatif kayıt olarak kayda geçmektedir. Bu olumsuz kayıtlar yönünde de bireyin ismi bankalar nezdinde tehlikeli alıcı potansiyelini ifade eden Kara Liste kayıtlarına geçirilmektedir. Yapılan müracaatlar esnasında bankalar kara listede olan bireylerin tehlike profillerini araştırdıktan sonra kredi harekâtlarına negatif cevap vermektedir.

Kara listede olan bireylerin finansal çalışmalarına ara verilmesi vaziyetini değiştirmek emeli ile günümüzde bazı bankalar çalışma siyasetlerinde değişikliklere gider hem alıcı potansiyelini çoğaldırma hem de çalışma disiplininde yeniliklere yer verme emeli ile kara listede olan bireylere kredi kullanabilme ihtimali sunmaktadır.

Bu bankalar arasında Finans Bank, Deniz Bank ve İNG Bank gibi Türkiye’nin ileri gelen bankaları yer almaktadır. Bu bankalar harcayıcıların sadece negatif geçmiş kayıtları ile alakalı değil, ücretleri, ikametgah adresleri, uygar halli, eğitim vaziyetleri, çocuk rakamları ve mevcut borç vaziyetleri gibi birtakım unsurları göz önünde bulundurarak kredi kullanmalarına imkân sunmaktadır. Bu kriterlere geçim gösteren şahıslar kara listede olmaları halinde bile bu bankalardan kredi kullanabilme kaderine sahiptirler.

Çalışma ilkeleri dahilinde tehlike profili mevcut olan ve Kara Liste’de ismi bulunan harcayıcılara kredi vermeyen pek çok banka bulunmaktadır. Ancak kara listede olan şahıslar bankalar ile görüşmeler yaparak kredi kullanabilme hakkına sahip olabilirler. Görüşmeler esnasında pek çok bankadan red yanıtı alınabilmektedir. Ancak yukarıyada belirttiğimiz çalışma ilkelerinde olan bankalar bu müracaatlara pozitif cevap verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir