İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

İcralık olana kredi veren bankalar var mı? Yada bu bankalardan hangi yollarla kredi alınabilir? Bunu ayrıntılıca yazdık ve bir ekip çözüm alternatifleri sunduk. Hayat koşullarının çoğalması sebebi ile insanların gün be gün lüzumları çoğalmakta ve buna bağlı olarak da parasal ihtiyaçları yükselmektedir. Bu gidişatta da gereksinimlerin karşılanması için bankalardan kredi çekilmektedir. Çekilen krediler ya da kullanılan kredi kartlarının borçları zamanında ödenmediğinden dolayı da borçlanma iyice çoğalmakta ve banka alacaklarını legal yollardan almaya çalışmaktadır.

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Banka alacağını alabilmek emeli ile alıcılarını icraya kadar verebilmektedir. Banka alıcıları icralık olması vaziyetinde ise tekerrürden yeni kredi sürüklemeye çalışmakta ve borçlarını yapılandırmak istemektedirler. İcralık olan alıcılar muhtelif kanallar aracılığı ile icralık olanlara kredi verilir mi? Biçiminde araştırmalarda bulunmaktadır. Fakat bir hayli banka icralık gidişatta olan alıcılara hâlihazırda borçlarının fazla olması sebebi ile tekerrürden kredi vermek istememektedir. Zira icralık olan fertler banka tarafından “kara liste, kredi anekdotu düşük ve sicili bozuk” olarak adlandırılmaktadır.

İcralık olan alıcılar böylesi bir gidişatta da muhtelif yollara müracaat etmekte ve çoğu zaman da tefecilerle uyuşmaktadır. Yüksek faiz sebebi ile de tefecilere olan borçlar gün be gün daha fazla çoğalmakta borçlar ödenemez hale gelmektedir. Oysa bankalar icralık olanlara muhtelif kredi imkânları sağlamaktadır. Legal takibe düşen ya da icralık olan alıcılar lüzumlu koşulları yerine getirmeleri koşulu ile bankalardan tekerrürden kredi sürükleyebilmektedir. Çekilen kredi ile borçlar tekerrürden yapılandırılmakta ve ödeme basitliği sağlanarak icralık vaziyetten kurtulmaktadır.

İcralık Olanların Kredi Sürüklemeleri İçin Lüzumlu Olan Koşullar:
İcra dairesine gidilerek borcun ödeneceğine dair vaatte bulunulması ve bu evrakın bankaya getirilmesi

Taşınmaz mülk varlığı var ise tapusu getirilerek bankaya verilmeli
Kumpaslı kazanç kaynağının dokümanı
Rastgele bir kefil bulma yolu
Gibi bankadan bankaya göre değişen koşulların karşılanması vaziyetinde bankalardan tekerrürden kredi çekilebilmektedir.

2017 senesinde çıkarılan yasa çerçevesinde kredi anekdotu düşük olanların, kara listede olanların, legal takipte olanların ve son evre olan icralık vaziyetlerin bağışlanması kanunu çıkmıştır. Bu yasa çerçevesinde borçlular kredilerini ödeyemediklerini bildirmesi ve borçlarının yapılandırılmasını isteyebilirler. Muhtelif bankalardan ya da müesseselerden bonoyla ya da kefille tekerrürden kredi sürükleyebilir ve icralık vaziyetten kurulabilirler.

İcralık Olanlar ve Legal Takipte Olanlar Ne Yapmalı?
Borçlu olunan banka ile görüşmek, Alacaklı banka ise yapılması gereken ilk iş banka ile görüşmek olacaktır. Banka ile görüşerek icranın kaldırılması istenilebilir. Bankaya borçların ödenemeyeceğini bildirilerek borçların tekerrürden yapılandırılması istenilebilir. Unutulmamalıdır ki hiç bir banka alıcısını kaybetmek istemeyecektir. Bu vaziyetten yararlanarak bankanın sizden isteyeceği dokümanları getirerek tekerrürden kredi sürükleyebilir ve daha önceki borcunuzu kapatabilirsiniz. Yeni çekilen kredinin kredi ödemesini de uzun vade de taksit taksit ödeyebilirsiniz.

Başka Bankadan kredi sürüklemek
Alacaklı banka borç yapılandırmasını için tekerrürden kredi vermek istemiyorsa başka bankalardan kredi sürükleme arzında bulunabilirsiniz. Bazı bankalar sicil anekdotuna ve icralık vaziyetlere bakmaksızın kefil, senetvb. gibi koşullarla kredi imkânısağlamaktadır. Çekilen kredi sayesinde daha önceki borç kapatılarak icralık vaziyetten kurtulabilir. Yeni kredinin taksit rakamı artırılarak basit bir biçimde uzun vadeli özeme asıllaştırılabilir.

One thought on “İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir