Emekli Nasıl Kredi Çekebilir

Emekli Nasıl Kredi Çekebilir

Günlük yaşamda bir çok şeye yetişmeye çalışıyoruz. Parasal eforumuz günlük yaşamdaki tüketmelerimize yeter iken bazen yetmeyeceği vaziyetlerde olabiliyor. Misalin; konutluluk, sıhhat, bayram, borç kapatmak gibi. Bu gibi bir gidişatla karşı karşıya gelindiğinde yurttaş dermanı bankalarda buluyor. Banka kredisi çekmek çalışanlar için oldukça basit iken emekli bir fert kredi çekmek istediğinde bankalar bir tık daha dikkatli yanaşabiliyor. Peki emekliler nasıl kredi sürükleyebilir.

Emekli Nasıl Kredi Çekebilir

Kredi çekmek isteyen emeklilere verilebilecek ilk nasihat, emekli ücretlerini aldıkları bankadan krediçekme arzında bulunmalarıdır. Zira kumpaslı olarak ücreti sağlayan banka kendisi olduğu için yurttaşın bu isteğine daha sıcak yanaşacaktır. Emekliye kredi veren bankaların dikkat ettiği özelliklerden biri de üst yaş hudududur. Bu bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Kimi banka 60 yaşın üzerine kredi vermez iken kimi banka 75 yaş üzerine kredi vermemektedir. Ayrıca sizin yaşınızın yaş hududuna olan yakınlığı da çekmek istediğiniz kredinizin vadesini etkilemektedir. Misalin; bankanın üst yaş hududu 75 ve siz 73 yaşındasınız. O bankadan siz en fazla 24 ay vadeli bir kredi sürükleyebilirsiniz.

Emekliler Nasıl Kredi Sürükleyebilir
Emekli kredisi çekmek için zorunlu koşullardan azıcık daha bahsedelim. Kredi çekmek isteyen bireyin evvelden bankalar tarafından rastgele bir legal takibinin bulunmaması gerekmektedir. Şayet birey emekli iken çalışıyor ise bunu fotoğrafı belgeler ile ispatlaması gerekmektedir. Emekli olan bireyin arz ettiği kredinin aylık taksiti bireyin emekli ücretinin yarısından fazla olamamaktadır. Şayet ki ipotek verilecek ise emekli bireyin eşinin rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi gerekmektedir.

Bir emekli en fazla ne kadar kredi sürükleyebilir diye düşünüyorsanız bununla alakalı fotoğrafı bir söyleme mevcuttur. Bankaların genel idaremeliğine göre, “bir emekli, ücretinin ancak %60’ı kadar aylık ödeme oluşturabilecek kredi sahibi olabilir.” denilmiştir.

Emekliler nasıl kredi sürükleyebilir diye düşünüyorsanız hakikatinde en doğru ve aktüel bilgiyi dolaysız olarak banka şubesine giderek edinebilirsiniz. O biçimde en sıhhatli bilgiye erişmiş olursunuz. Zira her banka kendine ait kampanyasına sahiptir. Ayrıca da her bankanın emeklilerden istediği koşullar da farklılık göstermektedir. Her banka emeklilere özel kredi fırsatları sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir