İnsanlar geçimlerini sağlamak amacı ile bazı zamanlarda bankalardan kredi kullanması gerekmektedir. Krediler ise bazı zamanlarda büyük fırsatlar sunmakta olup, sunulan bu imkanlardan yararlanmak amacı ile yapılması gereken bu imkanları takip ederek krediyi kullanmak olacaktır. Birçok banka özellikle bayramlarda, yılbaşlarında gibi belli dönemlerde kredileri düşük faiz oranları ile sizlere sunmaktadır.

Banka kredilerinin amaca yönelik çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler ise ihtiyaç, ev, araç gibi ihtiyacınıza yönelik değişkenlik göstermektedir. Bu kredi çeşitlerini sizlere için açarak anlatımını yapacağız.

  • İhtiyaç Kredisi

Bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi en düşük kredi imkanını sunmaktadır. Tüm ihtiyaçlarınız için bu krediyi kolaylıkla kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde yasal olarak en fazla taksit imkanı 36 ay olup, daha üstü yapılmamaktadır. Bu kredi imkanı için önemli olan düşük faizlerden yararlanmak olacaktır. Ev veya araç haricinde ihtiyacınız olan tüm gereksimler için bu kredi imkanından faydalanabilirsiniz.

  • Konut Kredisi

Konut kredileri isminden de belli olduğu üzere ev sahibi olmanız amacı ile kredi desteği sunmaktadır. Konut kredileri, satın alacağınız evin krediye uyumlu olması ve ev fiyatının %20’sini peşin vererek kalanı için bu kredi imkanından faydalanabilirsiniz. Konut kredilerinde bankalar oldukça yardımcı olmakta olup, bu kredi için her bankanın faiz oranı ve ödeme yöntemi farklılık göstermektedir. Fakat konut kredilerinde sunulan taksit sayısı 120 aya kadar uzatılmakta olup, bu şekilde ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

  • Taşıt Kredisi

Araç almak isteyen kişiler için sunulmuş olan taşıt kredisi, sıfır araçlar ve ikinci el araçlar için kullanılmaktadır. Taşıt kredilerinde şart kredi bitene kadar ipotek altında olur ve eğer kredi ödenmez ise araç banka tarafınca geri alınır. Fakat eğer kredi düzenli olarak ödenir ise borç bittikten sonra ipotek kalkar.

Taşıt kredilerinde en fazla taksit imkanı 48 ay olup, alacağınız araç eğer ki 50 bin TL ve altında ise aracın değerine göre %75’i kredi olarak sizlere verilmektedir. 50 bin TL üzerinde olan araçlarda ise %50’si bankalar tarafından sizlere sunulmaktadır.

Kredi Almanın Önemli Şartları Nelerdir?

Kredi alırken bankaların sizlerden istediği belli başlı belgeler ve şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ise aslında bankanın kendisini teminat altına alması için gereklidir. Kredi almanın şartları ise;

  • Kredi almak için sabit belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekmektedir.
  • Kredi alacak olan kişinin SGK gelirinin olması şarttır.
  • Kredi kullanacak olan kişinin geliri kredi çekeceği tutara göre orantılı olması gerekmektedir.
  • Son zamanlarda çıkmış olan kredi notunun kredi çekmeye uyumlu olması gerekmektedir.
  • Daha önce sicilinde gecikme, ödememe gibi bir durum bulunmaması gerekmektedir.
  • Krediyi çekecek olan kişinin 18 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

Yukarıda ki şartları taşıyan kişiler kredi kullanma imkanını elde edebilir. Kredi çeşitlerinde emeklilere özel, kamu çalışanlarına özel hatta özel sektör çalışanlarına özel kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bu avantajlardan yararlanmak amacı ile kredi başvurusun da bulunmanız gerekmektedir. Banka kredi çeşitlerini sizler ile paylaştık. İhtiyaca yönelik olarak kredi kullanmak sizin için ödeme kolaylığı sağlayacağı belli olup, ona göre kredi kullanmalısınız.

Aksi halde ödeme zorluğu ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle cazip fırsatlardan olan özel günler kredi kampanyalarını takip ederek o zamanlarda kullanmanız sizin için ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

Eğer kredi kullanımı gereksiz gelip, az miktarda nakit ihtiyacınız var ise bunun için yapmanız gereken kredi yerine kredi kartı kullanmanız olacaktır. Bu sizin için daha avantajlı bir yöntem olacaktır. Faizi az olup, aynı zaman da kredi kartından da nakit imkanı elde edebilirsiniz