Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Ülke genelinde legal tertip etmeler ile kredi mahsullerini kullandırmaya yetkili olarak finansal müesseseler ve bankalar bulunmaktadır. Kredi kullanmak isteyen harcayıcılar legal olarak bu müesseselerden faydalanabilme haklarına sahiptirler. Bu gidişat neticesinde harcayıcılar lüzumlarını karşılayabilmekte müesseseler de işleyişlerini etkin olarak sürdürebilmektedirler. Bankalar belirtmiş oldukları faiz oranları ile kredi mahsullerini kullanıma sunarken, harcayıcılar da kullanılmış kredinin koşulları altında tanımlanan ödeme tasarıyı dahilinde geri ödemelerini asıllaştırmaktadırlar. Tüm bu finansal işleyişler bir sorgulama altında asıllaşmakta olup, banka dışında kredi veren müesseseler tehlike teşkil edebilmektedir.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Bankaların sunmuş oldukları mahsulleri kullanarak parasal kasvetler sebebi ile ödeme kasveti çekilmesi ve aylık taksit meblağlarının zamanında ödenmemesi halinde bir sonraki kredi müracaatlarında pozitif cevap alma oranı azıcık düşmektedir. Mevcut borçların zamanında ödenmemesi, kumpassız ödemeler ve disiplinsiz finansal kayıtlar bir kredi anekdotuna olumsuz kredi kayıtları olarak yansımakta ve bu gidişat neticesinde harcayıcılar acil nakit gereksinimlerinde bankalardan negatif cevap almaktadırlar. Bu gidişatta pek çok birey banka dışında kredi veren müesseseler ile görüşme sağlayarak lüzumlarını karşılamak emeli ile müracaatta bulunmaktadırlar.

Ülke genelinde banka ve finansal müesseselerin dışında legal olmayan usuller ile çalışmakta olan şahıslar, tefeciler ve müesseseler mevcuttur. Tefeciler ve bu tip müesseseler rastgele bir sorgulamaya natürel olmadan ve yüksek faiz oranları ile çalışmaktadırlar. Ayrıca vermiş oldukları borç meblağlarının geri ödemelerini garanti altına almak emeli ile tahvil ve ipotek karşılığında operasyon yapmaktadırlar. Harcayıcıların rastgele bir sebeple bankalar ile çalışamaması halinde bu gibi legal olmayan müesseselerle çalışması neticesinde bu müesseseler şahısların gereksinimlerinden kar elde ederek geri ödemelerde de şahısları oldukça fazla mağdur gidişatta vazgeçebilmektedirler. Bu gibi birey ve müesseselerden borç alarak mağdur olan ve geri ödemelerde çokça kasvet yaşayan şahıslar mevcuttur. Bu nedenle harcayıcıların bu gibi birey ve müesseseler ile rastgele bir çalışma içerisine girmemesi önerilmekte ve legal usuller ile hizmet vermekte olan müesseselerin haricindeki komitecilerden kredi arz etmemesi gerekmektedir.

Banka dışında kredi veren müesseseler içerisinde özel izinle yetki almış müessese ve kuruluşlar bulunmaktadır. Legal olmayan bireylerden, tefecilerden ve kuruluşlardan kredi arz edilmemesi ve bu legal izinli müesseselere başvuru edilmesi oldukça yararlıdır. POLSAN, Ordu Yardımlaşma Kurumu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri gibi bir ekip kuruluşlar harcayıcıların düşük faizli kredi kullanmalarına imkân sunabilmektedir. Ayrıca devlet başkanlığı altında kurulmuş olan Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı gibi müesseseler de iş kurmak ve işini geliştirmek isteyen kobiler ile tüm yurttaşlara uygun şartlar ve koşullar altında kredi dayanağı sağlayabilmektedir.

12 thoughts on “Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir