Banka Borcunu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Temizlenir

Banka Borcunu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Temizlenir

Bankalara yapılan başvurular esnasında Kredi Kayıt Ofisi tarafından kayıt altına alınan anekdotlar oldukça ehemmiyetli kabul edilmektedir. Bu sebeple pek çok birey müracaat operasyonları evvelinde Kredi Kayıt Ofisi KKB anekdotlarını denetlemekte ve bu anekdot üzerinden müracaatlarını reelleştirmektedir. Kredi anekdotu kredi müracaatlarında beyan edilen bilgiler güzergahında T.C. Merkez Bankası bilgileri baz alınarak oluşturulmaktadır. Bu kredi anekdotu ödemelerin kumpası, bankalar ile çalışma disiplinleri ve mevcut borç vaziyeti gibi etkenler dikkate alınarak yükselmekte ya da eksilmektedir.

Banka Borcunu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Temizlenir

Kredi anekdotları geçmiş yarıyıllarda yaşanılan ödeme ciddiyetsizlikleri ve gecikmeler dahilinde düşüş süratli bir göstermektedir. Bu sebeple harcayıcıların finansal faaliyetlerini yürütebilmeleri için negatif kayıt oluşturabilecek kumpassızlıklardan uzak durması gerekmektedir. Zira rastgele bir negatif kayıt sebebi ile düşen kredi anekdotunun yükselmesi zaman alabilmektedir. Hatta yaşanılan birtakım finansal meseleler şahısların kredi sicillerini çok fazla negatif etkilemesi sebebi ile uzun vadelerde yükselme kaydolunamamaktadır. İşte bu gidişat neticesinde sicilin düzelebilmesi için uygulanması gereken ilk usul ödemelerin kumpaslı olarak yapılmasıdır.

Ayrıca hükümet tarafından getirilen sicil bağışlamalarının çıkmasını bekleyen pek çok şahıs da bulunmaktadır. Ancak sicil bağışlamasının çıkması bir netlik talep etmemesi sebebi ile şahısların değişik usuller uygulaması oldukça bereketlidir. Mevcut borçların ödenmesinin ardından çalışmaların yürütüldüğü bankaya başvuru edilerek sicil kaydının tekerrür denetletilmesi gerekmektedir. Denetleme sonrasında sicil kayıtlarında rastgele bir aktüelleme mevzubahisi değil ise Merkez Bankası bilgilerinin aktüellenmesi için bir arzuhal yazılması gerekebilmektedir.

Ayrıca şahısların bozuk sicilleri bankaların çalışma siyasetlerine bağlı olarak değiştiğini belirtmekte fayda vardır. Legal takibe alınmış, avukatlık olunmuş ve hatta 5 sene finansal çalışmalarına ara verilmiş şahısların bu siyaset ile sicilleri düzenlenebilmektedir. Şahsın sicilini düzenlemesinde en büyük dayanakçı etmen kredi kartlarıdır.

Kredi kartları ile yapılan alışverişlerin neticesinde ödemelerin minimum olarak değil ekstre içerisinde belirtilen meblağın tamamı olarak ödenmesi neticesinde sicilde süratli bir biçimde düzelmeler kaydolunabilmektedir. Ancak bankaların kredi kartı müracaatlarına negatif cevap vermesi halinde vadeli ya da vadesiz hesap içerisinde kabul görür meblağdaki paraya blokaj uygulanması ile kredi kartı müracaatının onaylanmasına imkân sunulabilmektedir.

Blokaj edilen para bloke harekâtı kaldırılmadığı sürece kullanılamamaktadır. Ancak bu müddet zarfı içerisinde kredi kartı ile yapılan harekâtların ve ödemelerin dikkat edilmesi ile sicilin düzelmesini süratlendirmek olasıdır. Kredi kartı harekâtlarının son 5 ya da 6 aylık tahlillerinin araştırılması göz önünde bulundurulduğunda aynı müddetlerde sicilin düzeleceği belirtilmektedir. Tanımlanan bu zamanın ardından şahsın sicilindeki pozitif kayıtlar hesap içerisindeki paranın blokajının otomatik olarak kalmasını da sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir