KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER?

**

Herkesin yaşam savaşı verdiği, piyasaların dalgalandığı, işsizliğin arttığı dönemlerde önceden çekilen kredilerini kişiler  ödeyemez hale gelmiştir. Borçları kapatmak için alınan krediler banka müşterilerinin başına dert olmuştur. Bankaları da zor durumda bırakmış ve bankanın ödeme yapamayan müşterisine olan güvenini kırmıştır. Son bankalar kanununda belirtilen , bankalar ile iş yapacak olan herkesin bir bankacılık notu olması gereği idi.

Herkesin çoğalan borçları ve ödenemeyen kredi kartları, ödenemeyen banka kredileri kişilerin bankalardaki kara  listelerde artışına sebeb olmuştur. Bankalardan kredi çeken, kredi kartı kullanan bir çok kişinin bankalara verdikleri sözü yerine getiremeyip,borçlarını ödeyemediklerinden dolayı çok sürmeden sicilleri bozuluyor. Kredi puanları düşüyor.


Soru Cevap: Kredi Notum Düşükse Nasıl Kredi Alabilirim?


Kredi Notu Düşme Nedenleri

Peki sadece geç ödemeler, yapılamayan ödemelerden mi kredi notu düşüyor? Kredi kartına ihtiyacınız var. Bankaya gittiniz ve kredi kartı için başvuruda bulundunuz ve red cevap geldi. O halde kredi notunuz düşecektir. Yine hiç hesaplarınız arasında yokken, acil bir ihtiyacınız çıktı. Kredi çekmeniz gerekiyor, bankayla görüştünüz ama önceki krediniz de ki düzensiz ve geç ödemelerinizden dolayı kredi çıkmayacağı tarafınıza bildirildi.Yine kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir ve puanınız düşecektir. Kredi kartı ekstrenizin asgari tutarını ödüyorsanız, yüzde 50 ya da tamamını ödemediğiniz için kredi puanınız yine düşecektir.

Var olan ihtiyaç kredilerinizi ya da konut kredileriniz olsun son ödeme tarihlerine dikkat etmeniz , kredi notunuzda yüksek düşüşlere sebep olduğundan oldukça önemli bir ayrıntıdır. Kredilerinizi mutlaka 1 gün öncesinde ödemeniz gerekmektedir. 1 gün geç ödemeniz şu anlama geliyor. 30 günlük gecikme yapmanızla aynı görünüyor. Önemli bir puan kaybediyorsunuz. En geç gününde ödemeniz gerekiyor. Yine az da olsa kredi notunuzu düşüren durumlardan olan birisine kefil olma durumunuzdur. Kendisine kefil olduğunuz kişi düzenli ödeme yapmadığı zamanlarda , sizinde kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Hesabınızda esnek hesap tanımlı ise ve sonuna kadar içerisindeki parayı kullanmışsanız yine kredi notunuzu olumsuz etkileyecek durumlardandır. Hesabınızda biraz para bırakmak , kredi puanınızı biraz yükseltmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Bu durumlarda kredi puanınızı yükseltmek için bazı kriterler,önlemler vardır. Onları uygulamaya başlarsanız kredi puanınız zaman içerisinde yükselmeye başlayacaktır. Kredi kartınızı ve kredinizi son ödeme gününden önce yatırmak ve asgarilerinin üzerinde ödeme yapmak gibi önlemler sizlerin yararına olacaktır.

erol Default Asked on 29 Aralık 2016 in Kredi Notu.
Add Comment
0 Answer(s)

Your Answer

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.